تفاوت بین بهینه سازی نت پیشگیرانه و نت مبتنی بر قابلیت اطمینان موضوعی است که با توجه به شباهت‌هایی که بین آن‌ها وجود دارد، برای بسیاری از افراد مشغول در حوزه نگهداری و تعمیرات و مدیریت دارایی‌های فیزیکی مطرح می‌شود و اغلب این سؤال پرسیده می‌شود که کدام‌یک برای سازمان ما بهتر جواب می‌دهد و یا اینکه پرسیده می‌شود، اکنون ما در حال پیاده‌سازی RCM در سازمان خود هستیم آیا با توجه به موضوع PMO، لازم است که فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه خود را بهینه کنیم و یا همان نت مبتنی بر قابلیت اطمینان برای سازمان ما مناسب‌تر است؟ و …

این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ روشی بی‌عیب و نقص نیست و نمی‌تواند به‌تنهایی برای حالت‌های خرابی چندگانه راهکار مطلوبی باشد.در حال حاضر بین متخصصان این حوزه در ارتباط با PMO و RCM رقابت و استدلال‌هایی وجود دارد که هر گروه یکی از این روش‌ها را بهترین می‌داند.

بیشتر بخوانید  بازاریابی سبز چیست ؟

تفاوت اولیه بین RCM و PMO در مرحله اولیه نوع تجزیه‌وتحلیل است و مربوط به نحوه شناسایی حالت‌های شکست است و نیز نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM) از صفر آغاز می‌شود و حالت‌های شکست را با شناسایی کارکردهای تجهیزات و سپس شکست‌های عملکردی مرتبط، شناسایی می‌کند.

اما بهینه‌ سازی نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PMO)، کارش را از فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه و سابقه شکست برای شناسایی حالت‌های احتمال شکست آغاز می‌کند.

تفاوت اول

نت مبتنی بر قابلیت اطمینان با توجه به اینکه کارش را از نقطه صفر شروع می‌کند، برای تعیین مناسب‌ترین سیاست و تاکتیک نگهداشت برای هر دارایی در بستر عملیات کنونی استفاده می‌شود.درواقع بر اساس روش RCM (فراموش نشود در ابتدای کار بهتر است برای دارایی‌های اولویت بالا بررسی شود)تصمیم‌گیری می‌کنیم و به نتیجه می‌رسیم که کدام تاکتیک نگهداری و تعمیرات برای دارایی بررسی‌شده، در اولویت قرار دارد.

اما در بهینه سازی نت پیشگیرانه، همان‌طور که از اصطلاح و تعریف آن مشخص است، بهینه سازی فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه؛ اقدام اصلی این روش است.بنابراین تصمیم‌گیری برای انتخاب بهترین تاکتیک نگهداری و تعمیرات موضوع این روش نیست بلکه PMO، فهرستی از فعالیت‌های نت پیشگیرانه که شامل بازرسی‌ها، خدمات و سرویس، روانکاری، چفت‌وبست یا بستن، تعویض‌های زمان‌بندی‌شده قطعه و تست‌های دوره‌ای است را موردبررسی قرار می‌دهد و پس از مشخص کردن وظیفه فعلی نت پیشگیرانه یا PM، حالت‌های خرابی را در نظر می‌گیرد که این فعالیت‌ها یا وظایف نت پیشگیرانه برای رفع آن‌ها در نظر گرفته‌شده است. درنهایت با توجه به پیامدهای هر خرابی یا شکست(ایمنی، محیط زیستی، عملیاتی و غیرعملیاتی)فعالیت نت پیشگیرانه تعریف‌شده به‌صورت مؤثرتر و همچنین با فرکانس زمانی مناسب پی‌ریزی می‌شود و بعضاً برخی فعالیت‌ها یا وظایف تکراری حذف و با توجه به حالات و اثرات شکست، وظایف جدیدی ممکن است تعریف شوند.

به زبان ساده PMO یا بهینه سازی نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه، وظایف فعلی PM را در برمی‌گیرد و آن‌ها را بررسی می‌کند و پس از جستجوی شکست‌های پنهان و آثار شکست به بررسی آنچه می‌توان برای پیش‌بینی و جلوگیری از شکست انجام داد، می‌پردازد اما RCM یا نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان، حالت‌های خرابی و آثار شکست را بر اساس شناسایی کارکردها دارایی بررسی می‌کند و درنهایت مناسب‌ترین سیاست و تاکتیک نگهداشت را تعیین می‌کند.این تاکتیک می‌تواند فعالیت‌های نت پیشگیرانه، پیشبینانه، بازطراحی، فعالیت‌های جستجوی شکست، نت واکنشی آگاهانه یا ترکیبی از چند فعالیت باشد.

تفاوت دوم

دومین تفاوت اصلی بین این دو روش این است که RCM هر حالت خرابی را به‌طور مستقل پیگیری می‌کند و بر اساس کارکردهای دارایی، حالت‌ها و اثرات شکست را شناسایی می‌کند و درنهایت نوع سیاست و تاکتیک نگهداشت را معرفی می‌کند،درحالی‌که PMO با توجه به اینکه کارش را با وظایف نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه شروع می‌کند، می‌تواند بسیاری از حالت‌های خرابی را بر اساس سوابق یک فعالیت نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه مطرح کند که این کار به‌طور قابل‌توجهی زمان تجزیه‌وتحلیل را کاهش می‌دهد. با توجه با این موضوع، از همان ابتدا RCM فرایند تجزیه‌وتحلیل طولانی را در مقایسه با PMO ایجاد می‌کند.

این موضوع را دز نظر داشته باشید که ممکن است، برای جلوگیری از خرابی که عواقب ناچیز برای سازمان در پی دارد، مجبور شوید وقت و هزینه زیادی صرف کنید، از طرف دیگر اگر یک شکست عواقب جدی برای سازمان داشته باشد، باید بتوانیم برای جلوگیری از این عواقب توجیه مناسبی داشته باشیم. هدف اصلی یک برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه لزوماً اجتناب یا به حداقل رساندن شکست‌ها نیست، بلکه برای جلوگیری یا به حداقل رساندن عواقب یا اثرات آن شکست‌هاست و فرایند RCM بیشترین توجه را به فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات که بیشترین تأثیر را در عملکرد دارایی دارند، متمرکز می‌کند و نیز منابع سازمان را برای مواردی که اثرات ناچیزی برای سازمان دارند صرف نمی‌کند.

تابع هر روش تجزیه‌وتحلیل هستید، مؤلفه‌ها یا عملکردها و همچنین منابع و شرایط سازمان را در نظر بگیرید.ما نمی‌توانیم RCM یا PMO را به‌طور اختصاصی به شما تجویز کنیم چراکه دامنه کار کاملاً وابسته به اولویت‌ها و اهداف تعیین‌شده شما و سازمانتان است.

 

منبع : کالج صنایعشو
توجه: کپی از مطالب و فایل ها تنها با مطالعه و رعایت  قانون کپی رایت پایگاه و پیگیری حقوق مولف مجاز است و با تخطی کننده قانون برخورد خواهد شد.