برای پیشرفت در حرفه‌ی خود لازم است بدانید که چه چیزهایی کارساز هستند و چه چیزهایی نیستند. همچنین باید بدانید چطور می‌توانید کار خود را بهبود ببخشید. این مسائل برای همه بدیهی است اما نکته‌ی مهم یافتن راهی برای انجام آن است. ممکن است به دلیل حجم زیاد داده، بررسی و انتخاب اطلاعاتی که واقعا نیاز دارید، برایتان سخت باشد. در این شرایط می‌توانید از دو ابزار تحلیل تجاری (BA) و هوش تجاری (BI) استفاده کنید (البته این دو ابزار محدود به حل این مساله نمی‌شود و این ابزارها کارکردهای دیگری هم دارند) . این ابزار ها میتوانند دید بسیار خوبی در تصمیم گیری ها و شرایط بحرانی سازمان به شما بدهند بنابراین مهم است که شما قرار است از کدام یک این ابزار ها را برای سازمان خود استفاده کنید.

عناوین و اسم ها چه چیزهایی را در بردارند؟
مشکل از همین جا آغاز می‌شود. برای BA و BI تعاریف گسترده‌ای ارائه شده که انواع تکنولوژی و راهکارها را شامل می‌شوند و گیج کننده‌تر از آن این است که، این تعاریف معمولاً به جای هم استفاده می‌شوند. بنابراین باید بفهمیم تفاوت «هوش تجاری» و «تحلیل تجاری» در چیست و آیا در کل تفاوتی میان آن‌ها وجود دارد؟

«تحلیل تجاری» به چه معناست؟

BA یک تعریف کلی برای توصیف راهکارها و فناوری‌هایی است که می­‌توانید به منظور جمع آوری و بررسی داده‌های شرکت خود از آن‌ها استفاده کنید. با استفاده از BA می‌توانید به برنامه‌ریزی تجاری‌تان کمک کنید و عملکرد آتی شرکتتان را سرعت ببخشید. به طور معمول در این راهکار، از مدل سازی و تحلیل‌های آماری برای فهم رخدادهای پیشین و پیش بینی دقیق رخدادهای آینده استفاده می‌شود.

«هوش تجاری» چیست؟

BI نیز به جمع آوری و بررسی داده های سازمانی می­ پردازد و با استفاده از این راهکار می­ توان اهداف کاری و روند پیشرفت تجارت را بهتر درک کرد، تصمیمات بهتری برای بهبود عملکرد شرکت گرفت و فرصت های استراتژیک جدیدی برای رشد شرکت به وجود آورد. اما به طور کلی، BI به جای «چرا» گفتن و یافتن دلایل، بیشتر بر روی «چه چیزی» و «چگونه» تمرکز دارد. BI به شما این امکان را می‌دهد که معیارهای انتخاب شده را در حجمی عظیم و نامرتب از مجموعه داده‌ها بکار گرفته و پرس و جو (کوئری)، داده کاوی، پردازش تحلیلی برخط (OLAP) را پوشش دهید.

BI علاوه بر این می تواند عملکرد کسب و کار شما را اندازه گیری کند و امکان پیش بینی‌های تحلیلی و توصیفی را برای شما به ارمغان آورد. به عبارت دیگر، هم BI و هم BA مشکلات یکسانی را رفع می­ کنند، اما اگر با انبوهی از داده خام و ناقص سروکار دارید و می‌خواهید کنترل بیشتری بر شیوه ی استفاده از این داده ها داشته باشید یا تمایل دارید تفاسیر و نتیجه گیری های خاص خود را از اعداد، ابزارها و تکنیک هایی را که استفاده می کنید، داشته باشید، بهتر است به جای BA از BI
استفاده کنید.

با این تعاریف به نظر می رسد که بحث در مورد این دو راهکار تمام شده باشد اما اینطور نیست. هیچ توافق جامعی بر سر اینکه BI دقیقاً شامل چه چیزهایی می شود یا BA چه چیزهایی را در برمی گیرد یا حتی مرز بین آن ها، وجود ندارد.

BI به جای «چرا» گفتن و یافتن دلایل، بیشتر بر روی «چه چیزی» و «چگونه» تمرکز دارد.

مقایسه‌ی میان تحلیل‌های پیشگویانه و توصیفی
برخی دیگر از صاحب نظران گفته اند که BI نشان می ­دهد در تجارتتان چه چیزهایی بیشتر رخ داده اند و چه اتفاقاتی بیشتر در حال رخ دادن هستند. BI وضعیت را کاملاً برایتان توصیف می­ کند. نه تنها توصیف، بلکه یک BI مفید جزئیات بسیار ریز و مهم را نیز برایتان توضیح می ­دهد. بنابراین، کار BI ارائه، توصیف و توضیح داده ها درمورد وقایع گذشته و کنونی است و اینکه با این اطلاعات چه کار انجام دهید کاملاً به خودتان بستگی دارد.

در حالت ایده آل شما از اشتباهات گذشته درس خواهید گرفت، بر موفقیت های پیشین تکیه خواهید کرد و از آن ها در تصمیمات کنونی تان استفاده خواهید نمود. با BI شما می توانید موارد مفید و کارساز را تکرار کنید و آن‌هایی را که کارساز نیستند، تغییر دهید. اما اصولاً در استفاده از BI ، تخصص نقش مهمی ایفا می‌کند و در موفقیت کسب و کار شما بسیار موثر است. اما در مقابل BA در اصل پیش بینی می‌کند چه چیزی در آینده رخ خواهد داد. BA با ترکیب تحلیل های پیشرفته‌ی آماری و مدل سازی به شما خواهد گفت که انتظار چه چیزی را داشته باشید، بنابراین ممکن است انتظار توسعه‌ی تجارتتان را داشته باشید یا اینکه برای بهبود نتایج و بازدهی، تغییراتی را اعمال کنید.

هر دوی این راهکارها ارزشمند هستند، اما هر یک به شیوه‌ای متفاوت عمل می‌کنند. خوب است بدانید که پیش از سرمایه گذاری در یک حوزه، به تحلیل‌های توصیفی و پیش گویانه نیاز خواهید داشت.

برای مثال، بسیار خوب است که راهی برای پیش‌بینی در مورد رشد آتی خود بیابید، اما اگر نتوانید داده‌های اساسی را درک کنید، قادر نخواهید بود به خوبی این پیش‌بینی‌ها را متوجه شوید، یا اگر نتوانید داشبورد مدیریتی خود را آن طور بررسی کنید که ایده هایی را به شما بدهد که دقیقاً به آن ها نیاز دارید، ممکن است در برنامه ریزی تجاری خود دچار محدودیت شوید.

تحلیل تجاری بخشی از هوش تجاری است.
یکی دیگر از نظرات در مورد وجه تمایز این دو مفهوم این است که BA بخش پایانی BI محسوب می‌شود. هوش تجاری (BI) با کاربران ارتباط داشته و سلف سرویس است. یعنی خود افراد می‌توانند بدون نیاز به متخصصان از آن استفاده کنند ( مثل استفاده از داشبوردهای مدیریتی و عملکرد آن ها).

در گذشته بخش‌های مشکل BI توسط متخصصان IT اجرا می‌شدند که نتیجه‌ی آن گزارش های آماری بود. اما با ظهور BI های سلف سرویس، افراد با داشتن زمینه‌ی مناسب و بدون نیاز به هیچ متخصصی می‌توانند از این ابزارها برای تولید داشبورد خودشان، بررسی و کنترل داده‌ها استفاده کنند.

اما شاید هم هوش تجاری بخشی از تحلیل‌های تجاری است!
همه‌ی متخصصان این عقیده را ندارند که تحلیل تجاری بخشی از هوش تجاری است! برخی ها BA را به عنوان یک مجموعه‌ی جامع می‌بینند که شامل انبار داده‌ها، مدیریت اطلاعات، تحلیل‌های پیشگویانه، گزارش دهی و دیگر موارد است. در این نگاه BI به عنوان شاخه‌ای از تحلیل تجاری مطرح می‌شود. اگر اینگونه به قضیه نگاه کنیم، BI هنوز هم بخش «توصیفی» تحلیل داده است، اما BA دربرگیرنده‌ی BI است.

در آخر افرادی هستند که می‌گویند تفاوت میان این دو راهکار بی معنی است. هیچ تفاوت واقعی میان این دو راهکار وجود ندارد و حتی اگر هم تفاوتی وجود داشته باشد، چندان مهم نیست که به آن توجه شود.

هنگامی که راهکارهای نرم افزاری جدید با یکدیگر اشتراکات زیادی دارند، تعیین دقیق اینکه کدامیک به BI و کدامیک به BA مربوط می‌شوند دشوار است. در یک نگاه بدبینانه معمولاً هنگامی که فروشندگان، محصولات جدیدی را تبلیغ می­‌کنند، به جای ارائه‌ی توضیحی دقیق، از این اصطلاحات محبوب و جدید به عنوان کلماتی کلیدی در تبلیغاتشان استفاده می‌کنند!

اصطلاحات مهمتر است یا مفاهیم آن‌ها؟
سوالی که الآن در ذهن بسیاری از ما وجود دارد، این است که اگر تمامی این ها به معناشناسی مرتبط می‌شوند، پس دیگر چه اهمیتی دارند؟ یکی از دلایلش این است که: باید بدانید برای داشتن ایده‌های جدید، بهتر است از چه ابزار، فناوری و راهکارهایی استفاده کنید. ما می‌توانیم ساعت ها در مورد اینکه کدام یک از تعاریف BA و BI درست‌تر هستند، بحث کنیم. اما مشکل واقعی اینجاست که افراد مختلف از آن‌ها برای اشاره به موضوعات بسیار مختلفی استفاده می‌کنند. یعنی اینکه اگر تصمیمات تجاری‌تان را بر اساس تحلیل تجاری در مقابل هوش تجاری بگیرید، کمک چندانی به کارتان نخواهد کرد. مسئله‌ی مهم این است که دریابید در کسب و کارتان چه خبر است نه اینکه آیا فروشنده‌ها محصولاتشان را با نام BI می­‌فروشند یا BA.

بر چیزی که از سیستم انتظار دارید، تمرکز کنید. تا چه حد به ایده‌های جزئی نیاز دارید؟ افرادی که با آن‌ها سروکار دارید تا چه حد با تکنولوژی آشنایی دارند؟ به چه میزان کنترل و تصویرسازی بر کل فرآیند و منبع داده نیاز دارید؟ بیشتر تمایل دارید ببینید چگونه به اینجا که هستید رسیده‌اید، یا می‌خواهید ببینید در آینده به کجاها خواهید رسید؟ این پرسش‌ها به شما کمک خواهند کرد که کار خود را درست آغاز کنید. نیازتان به داده‌ها چه در جهت تحلیل‌های توصیفی باشد و چه در جهت تحلیل‌های پیش‌گویانه، سبب جهت‌گیری تجارت‌تان در مسیر درست خواهند شد.

مرجع : کالج صنایعشو / ویراستار : محمد امین کردفروشانی
توجه: کپی از مطالب و فایل ها تنها با مطالعه و رعایت  قانون کپی رایت پایگاه و پیگیری حقوق مولف مجاز است و با تخطی کننده قانون برخورد خواهد شد.